1000 jeřábů pro Kubíka

1000 jeřábů pro Kubíka

a pro koho se bude skládat dále

V roce 2013 jsem vyhlásil i díky zdravotní klaunce Janě akci 1000 jeřábů pro Kubíka - malého těžce nemocného kluka. Jde o starou japonskou tradici a 1000 jeřábů znamená štěstí.

A co se dělo dále zní pohádkově, ale je to skutečnost.

Kubík dostal během roku 2013 celkem přes 14 tis. jeřábů z celé republiky a tisícovku dokonce z Japonska. Skládali pro něj děti, senioři, skládalo se ve školách i ve firmách, dostal jeřáby i z vězení. Skládaly stovky rodin. Jeřáby mu přivezli hasiči (a svezli ho na hasičském voze), skládali sportovci (a mohl sedět na střídačce při zápase fotbalové ligy). Našel se dárce, který mu splnil sen letět vrtulníkem. Kubík dostal s jeřáby stovky krásných dopisů.

A pak se Kubík po mnoha letech čekání konečně dočkal. Našel se dárce ledviny, vše se povedlo a Kubík od ledna 2014 začal chodit do normální školy. Teď řeší s mamkou věci, které řeší vetšina dětí - místo, aby trávil polovinu každého dne v nemocnici.

Nechci nikoho přesvědčovat o starých japonských pohádkách. Jedna paní redaktorka to shrnula hezky: “Jeden by se mohl domnívat…”.

Každý si na to může udělat svůj názor. Pro někoho to mohou být “jen” papíroví ptáčci, pro jiného naplnění legendy, či vlna pozitivní energie posílaná ke Kubíkovi.

Zkuste si složit jeřába. Zkuste si pak představit, jakou sílu má 15 tisíc těchto papírových ptáčků, a kolik je za tím lidí, kteří je skládali, balili, psali dopisy a posílali – jeřáby a přání toho nejlepšího.

Myslím, že ti, kteří skládali a posílali jeřáby Kubíkovi budou souhlasit, že nešlo o jednostranný proces “dávám -> Kubík dostává”. Získali všichni. Pomáhal jsem skládat na mnoho akcích a vždy jsem mohl z tváří číst radost těch, kteří si složili jeřába a mohli ho darovat.

Někdy dostávám otázky “Co bude dále? Chceme dál pro někoho skládat.”

Dovolte mně místo odpovědi tu otázku obrátit…

“Pro koho budete skládat Vy?”

Každý máme totiž okolo sebe lidi, kteří jsou v těžké životní situaci. Nejde vždy o peníze, nejde vždy o život. Vědomí, že na Vás lidé myslí a že jsou ochotni Vám věnovat více než pár vteřin. Vědomí, že se naučili složit z papíru ptáčka (ano, i ti, kteří o sobě říkají, že “na to nejsou” a že to neumí) a dali Vám ho. Možná i přišli a společně jste si popovídali a složili další jeřáby společně.

A takové věci se dějí. Někdy se o nich dozvím. Někdy jsou to smutné příběhy, ale vždy jsou plné optimismu a odhodlání, že to má cenu. Jsme tím, čemu věříme.

Díky podpoře několika firem a nadšení řady lidí se povedlo dokonce instalovat na necelý měsíc 10 tisíc Kubíkových jeřábů v pražském OC Arkády. Mým osobním přáním - mimo to, aby nad Kubíkem dále drželi ochranná křídla - je, abychom se ohlédli okolo sebe a darovali třeba jen jednoho jeřába někomu, komu udělá radost. Nejen jeřáb, ale i naše přítomnost.

Uvidíte, že se budete cítit skvěle. A uděláte úžasnou věc.

David Čížek